(0562) 360-300

(050) 321-15-94

Заказать звонок
Каталог товаров

Що таке материнська плата

Будь-який користувач комп'ютера рано чи пізно чує це дивна назва - материнська плата, давайте спробуємо розібратися, що це. Вона є найбільшою деталлю всередині системного блоку. Має багато імен, серед найпоширеніших можна виділити: системна плата, мати, мама, материнка, motherboard, MB. Як вже зрозуміло з назв є головною деталлю, серцем системи, хоча скоріше можна порівняти з нервовою системою людини. Всі інші компоненти комп'ютера встановлюються на неї або підключаються до її роз'ємів. Материнська плата забезпечує взаємодію всіх компонентів, як єдиної системи, керуючи їх спільної працюй.

Дійсно, є жорсткий диск з даними, але їх обробляє процесор, а для цього вони повинні виявитися в оперативній пам'яті. Щоб користувач комп'ютера побачив результати роботи процесора, відеокарта повинна вивести їх на монітор, а дані з клавіатури і миші навпаки повинні надійти в процесор. Нарешті результати роботи треба зберегти назад на жорсткий диск комп'ютера. Координацією цієї роботи і займається материнська плата комп'ютера. Так в самому спрощеному вигляді виглядає ця схема.

     Давайте більш детально розглянемо, що таке материнська плата комп'ютера. Фізично материнська плата представляє собою складну друковану плату з безліччю мікросхем. Так як всі інші пристрої підключаються до неї, вона є лімітуючим фактором при виборі інших комплектуючих або якщо вже є якісь компоненти системи, доведеться під них підбирати материнку. Давайте візьмемо простий приклад, у вас є старий комп'ютер, який ви хочете модернізувати. Наприклад, поставити нову потужну відеокарту. Однак з'ясовується, що в материнській платі використовується застаріла шина AGP. Нову відеокарту з інтерфейсом AGP замучитеся шукати, причому вона буде досить слабкою і коштувати дорожче аналогічної з шиною PCI-E. Деякі читачі можуть заперечити, таке мотлох простіше викинути і купити новий нормальний комп'ютер і можливо вони будуть праві. Тоді давайте розглянемо іншу ситуацію. Є комп'ютер процесором Intel Core 2 Quad Q8400, який ви вирішили замінити на більш потужний Core i7. Тільки от не задача, його неможливо встановити в вашу материнську плату, так як він використовує інший процесорний сокет. Доведеться купувати ще і нову матір, а заодно і нову пам'ять DDR3. Стрімкий розвиток технологій боляче б'є по кишені при спробі апгрейда старого обладнання. Це необхідно враховувати при виборі нових комплектуючих щоб зменшити витрати на подальшу модернізацію.

Як дізнатися яка материнська плата в комп'ютері.

     Існує кілька способів визначити модель материнської плати використовується в комп'ютері. Подивитися в документації на комп'ютер, знайти назву моделі, написане на самій материнській платі або скористатися однією з програм, що показують використовуване обладнання в системі. Рекомендуємо звернути увагу на програму CPU-Z. Запускаємо її і на вкладці mainboard бачимо, яка материнська плата і чіпсет використовуються в комп'ютері.

mainboard.jpg

На малюнку відзначені наступні елементи:

 1 - висновки для підключення периферійних пристроїв

2 - слот для установки центрального процесора

3 - радіатор північного моста

4 - слот PCI Express x16

5 - стандартний PCI слот

6 - батарейка биоса

7 - коннектори SATA портів

8 - радіатор південного моста

9 - слот для підключення FDD

10 - слот для IDE

11 - коннектор для підключення живлення материнської плати

12 - слоти оперативної пам'яті

Чіпсет або набір системної логіки - реалізує обмін даними між центральним процесором і оперативною пам'яттю, а так само контролерами периферійних пристроїв. Найчастіше складається з двох великих функціональних блоків «північного мосту» і «південного моста». Саме від чіпсета залежать всі основні характеристики материнської плати. Швидкість і стабільність взаємодії компонентів системи, скільки і які пристрої можна підключити до неї, можливості розгону системи не в останню чергу залежать від чіпсета.

     Активно гріються компоненти доводиться охолоджувати. Існує два варіанти: активне і пасивне охолодження. Активне більш ефективно, тому що використовується потік повітря від вентилятора або водяна система охолодження, зате менш надійно і шумить. Пасивне є просто радіатор, який розсіює тепло природним шляхом. Ніколи не зламається, беззвучний, але підходить тільки для слабо гріються частин. До чого ми все це розповідаємо? Чіпсет вимагає охолодження і від того як воно зроблено на материнській платі буде залежати шум і можливості розгону системи. З шумом все зрозуміло, а ось пасивне охолодження може дещо обмежити потенціал розгону.

     Роз'єм центрального процесора (ЦП) або сокет, служить для установки процесора на материнську плату. Забезпечує легку установку і заміну процесора в разі потреби. Має свій умовний номер визначає, яке сімейство центральних процесорів можна в нього встановити. Наприклад, Socket B2 (LGA1356) призначений для сімейства процесорів Intel Sandy Bridge і ніякі інші в нього встановити не вдасться. Це необхідно враховувати, якщо ви збираєте комп'ютер з окремих комплектуючих і при апгрейді системи, тому що кожне наступне покоління процесорів має свій сокет несумісний з попередніми.

     Виникає питання, як дізнатися який сокет в комп'ютері. Способів існує досить багато, перерахуємо деякі з них. Подивитися в документації на комп'ютер. Подивитися модель материнської плати надруковане на ній і подивитися документацію на сайті виробника материнської плати. Скористатися однієї з програм діагностики комп'ютера, наприклад безкоштовною програмою CPU-Z. Просто запускаємо програму і отримуємо багато корисної інформації про систему.

cpu_z_socket.png

Кількість слотів для оперативної пам'яті, тип і кількість підтримуваної пам'яті материнською платою. Зараз найбільш поширеними типу пам'яті є DDR2 і DDR3. Який тип пам'яті і її максимальну кількість підтримується, можна дізнатися в специфікаціях на материнську плату. Зараз в середньостатистичному комп'ютері встановлено приблизно 2-4 ГБ пам'яті, причому OC Windows 32-bit побачить тільки близько 3,2 ГБ (залежить від конкретного «заліза»).

   Слоти для високопродуктивної шини РСI Express (PCI-E) служать для установки відеокарти. Конкретна реалізація слота може мати різну пропускну здатність, подробиці вказані в специфікаціях на плату. Материнська плата може мати кілька слотів для встановлення відеокарт, для створення високопродуктивної графічної системи комп'ютера. Чим більше слотів має плата і вище їх швидкість (більше ліній), тим більш гнучкі можливості вона надає. Підтримується «гаряча заміна» карт.

     Слоти для низько продуктивної шини PCI. Інтерфейс сильно здав позиції шині PCI-E, але ще може стати в нагоді для підключення старого периферійного обладнання. Потреба в таких слотах строго індивідуальна.

     Роз'єми SATA використовуються для підключення накопичувачів (жорстких дисків і оптичних приводів). Інтерфейс SATA це розвиток інтерфейсу IDE використовується раніше для накопичувачів. Швидкість роботи залежить від ревізії SATA, наприклад специфікація Revision 3.0 передбачає пропускну здатність до 6 Гбіт / с. Підтримує «гарячу» заміну обладнання. Чим більше роз'ємів на материнській платі, тим більше пристроїв можна підключити.